Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Кюстендил организират дискусия „БЕЗ КОНЦЕПЦИЯ 1997 – 2018”
  Категория: Предстоящо     12:38 - 21/February/2018

Екип на Евростилл,организира първата изложба от проекта на фондация „Въпреки” по проекта -„Учители и ученици в изобразителното изкуство” е „БЕЗ КОНЦЕПЦИЯ 1997 – 2018”,съобщи за “Кубер прес”,Цветелина Стоянова.
Проф. Емил Попов, ателие: Галерия „Владимир Димитров – Майстора” – Кюстендил, 22 февруари вчетвъртък, дискусия и среща – 16 часа, откриване на изложбата – 18 часа. Участници: Антония Ангелова, Антон Цанев, Анатолий Йончев, Белан Амин, Валя Георгиева, Викенти Комитски, Георги Любенов, Георги Лазаров, Диан Димов, Елена Аначкова, Иван Стоянов, Красимир Митов, Кирил Кузманов, Камен Старчев, Косьо Минчев, Мартиан Табаков, Мартин Трифонов, Нина Драгнева, Пенко Платиканов, Станислава Чапкънова, Цветан Пепелярски, Емил Попов.
„Учители и ученици в изобразителното изкуство” е темата на проекта за тези изложби и разговори. Те ще бъдат реализирани в галерии в София, Варна и Кюстендил. Интересно е как си взаимодействат учителят и ученикът, какво си предават един на друг като контакт и до каква степен ученикът подражава на своя учител или обратното, опитва се да се еманципира от него. Какво иска да изгради в своите ученици един преподавател? Какво ученикът приема или отхвърля от своя ментор? Ако се еманципира, какво остава в неговото творчество от обучението? До къде трябва да е провокацията за изграждане на собствен стил и позиция? Полезна ли е претенцията на учителя за моделиране на ученика по свой образ и подобие? Какво учителят приема от своите ученици? Има ли нещо, което трябва да се промени в образователната система, за да се изградят силни творци, а не епигони? Важно ли е съществуването на творчески ателиета?
Това са някои въпроси, които ще бъдат обсъдени на изложбите и предхождащите дискусии и срещи. Поставени в изложба едно до друго произведенията на учителя и учениците дават възможност да се видят приликите и разликите, и да се осмислят в една дискусия. Освен това, много важно е, че става дума за жив контакт между учители и ученици, а не на покойни майстори. Това е стара европейска традиция, която и днес е жива и не само в най-големите и европейски галерии. И точно затова по този начин ще бъде представено част от съвременното българско изкуство по време на българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Един такъв проект има и образователна стойност, защото в дискусиите за изложбите ще присъстват студенти и ученици от гимназиите за изящно и приложно изкуство, училища с разширено изучаване на изобразително изкуство и Националната художествена академия, както и зрители.

Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама