Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Кюстендил отбелязаха 113 години от Илинденско-Преображенското въстание
  Категория: Новини     19:37 - 2/August/2016


В Кюстендил пред паметникът на Тодор Александров власт и граждани отбелязаха 113 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание,кратко слово за историческия ден изнесе историкът Ангел Джонев, очертавайки акцентите характеризиращи ролята и значението на Кюстендил във важното и съдбоносно за България събитие ,предаде репортер на “Кубер прес”.
”Днес почитаме годишнина от век ,събитие свързано с историческата памет на нашата страна.Ако през 1878 година България получи свободата си,тя не успя да получи своето обединение.Затова,че Кюстендил се намира на края на държавата -той се превърна в средищно място на национална революция. Мястото откъдето тръгваха и заминаваха по своя боен път дейци,чети, военни формации,личности свързани със свободата и обединението.Не случайно Кюстендил е наричан врата към Македония.На 20 юли 1903 година избухва въстанието в битолско, последвано на Преображение в Одрин ,на кръстовден в Пиринско,тогава Кюстендил става ключово място за случващото си.Защото тук са съсредоточени основната част от дейците,тук след погрома са завръщат оцелелите за да продължат своята революционна борба.”отбеляза Ангел Джонев.
Той припомни гледната точка на събитията на руски емигрант журналист според когото:В Кюстендил на всяка крачка се срещат четници токущо били в огъня върнали се в България да отдъхнат, да приведат в порядък въоражението си, да разпределят готовото оръжие дошло нелегално в страната. Ако в битолско има Смилево, в Одрин Петрова нива, то в Кюстендил има Сенокос където се събират четниците,сражават се, и оттам тръгват и се освещават знамената, в поход към Македония,каза още историкът.
Според него Кюстендил е ключов център който след събитията приютява върволицата от бежанци за да оцелеят и да се развиват.На фона на военна музика представител на местната и държавна власт, на политически партии и организации и граждани с едноминутно мълчание на колене бяха почетени героите от Илинденско-Преображенското въстание .
Цветя и венци пред паметника на Тодор Александров – който като учител в Кочани през 1903 година, той се заема с пренасянето на оръжие във връзка с предстоящото Илинденско – Преображенско въстание поднесоха от Областна администрация Кюстендил, Община Кюстендил, Общински съвет Кюстендил, ППП и организации.
В 19,30 във връзка с отбелязването на Отбелязване на 113 години от Илинденско-Преображенското въстание бяха поднесени венци и цветя на Площад „Велбъжд”, Арката .







Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама